Fat Dollar Home
Fat Dollar Blog

 


Save Grocery Money Books


 


 


 

 

 

Powdered Milk

Is It Cheaper than Regular Milk?

Carton of Milk and Box of Powdered Milk

Years ago, I read a passage from one of my favorite books "The Tightwad Gazette" which described a moment when the author, Amy Dacyczyn, decided to begin using powdered milk instead of regular milk as a way to save money.

In the passage, Amy had run out of regular milk and made an emergency substitution of powdered milk for her kids' meal. One of Amy's little girls drank her glass of milk and made a comment along the lines of "Yum! I love milk!" At that moment Amy made the cost-saving choice to switch to powdered milk for her family.

Since then, whenever I have used powdered milk instead of regular milk, I have commended myself on how thrifty I am. However, unlike Amy's daughter, I can usually tell the difference between the two types of milk when I use powdered milk for drinking or for my breakfast cereal. Not surprising since the powdered milk I use is fat-free and the regular milk I usually buy is 2% milk.

Still, substituting powdered milk is perfect for smoothies. It is also perfect for always having milk on hand for emergency substitions in baking and cooking - I just stir a little melted butter in the reconstituted powdered milk if the recipe won't tolerate fat-free milk. I almost always use powdered milk to make an awesome cup of hot chocolate. If we are completely out of regular milk (not usually a problem, since I regularly freeze milk for later use), then powdered milk will do for breakfast cereal.

Recently, after gloating a bit because my thrify self was saving money by using powered milk, I was startled by a thought I should have had long ago: How much money am I saving? How do I know I am saving money at all?

Time to crunch some numbers.

First, the cost of 2% milk. Our local Martin's Supermarket sells a gallon of 2% milk for $2.79/gallon (price as of 05-31-17). Since there are 16 cups in a gallon, this makes the cost of 2% milk equal to $.174 per cup.

I use Great Value powdered milk, which I order from walmart.com. A 64 oz package of Great Value Instant Dry Milk costs $14.48 (price as of 05-31-17). The package makes 80 cups of milk. This makes the cost $.181 per cup. I would still need to add the cost of the water to reconsitutue the powdered milk. We use well water which would add 1 or 2 pennies to the cost per gallon. This would bring the cost to approximately $.182 per cup.

Oh my.

Regular 2% milk cost = $.174 per cup

Reconstituted powdered milk cost = $.182 per cup

The powdered milk actually costs more than the 2% milk.

Excuse me a moment. I'm going to go find my Complete Tighwad Gazette book and see if Amy Dacyczyn put any calculations of savings in her book.

Ok, found it. I'm on page 210 of the book: "A gallon of whole milk costs $2.19 to $2.59 per gallon. Dry milk, when purchased by the 20-quart store-brand box for $7.00 costs $1.40 per gallon."

This section of the book has a 1992 copyright. Funny how the cost of regular milk has increased by up to 27% in 25 years, but the cost of powdered milk has more than doubled.

Experimenting with the numbers a little, I find that once milk reaches a cost of $2.90 a gallon, then the cost of the regular milk is the same as the cost of the powdered milk.

At a cost of regular milk greater than $2.90 per gallon, then it does save money to use powdered milk. This is assuming that the powdered milk remains at $14.48 for a 64 oz package, which makes the powdered milk cost $2.896 per gallon.

You might argue that powdered milk has less waste than regular milk, since it can be stored (dry) on the shelf and used only as needed. Regular milk can be refrigerated for up to about two weeks before it begins to spoil.

This argument doesn't work well for me, though, since I regularly freeze milk by filling up one or two mason jars with milk from each newly purchased gallon and putting the jars in the freezer for later use. The milk in the freezer jars stays fresh for using when needed. I rarely have spoiled milk in the refrigerator due to this system.

I'll still use powdered milk for smoothies because it is fat free and because I have smoothies for lunch at the office.When I've tried keeping regular milk in the office refrigerator, it usually spoils before I use it all. In that case, there really is a cost savings to using powdered milk.

Of course, if the price of regular milk increases and the price of the powdered milk does not, then I'll be back in frugal territory.


 

If you would like to compare with your own prices for regular and powdered milk, here are some formula guidelines:

CUPS TO GALLONS

The powdered milk package will usually indicate how many cups of milk the package will make. Divide the cost of the package by the number of cups to get the cost per cup:

Cost of the package of powdered milk / number of cups per package = cost per cup

Multiply the cost per cup x 16 to get the cost per gallon. (There are 16 cups in a gallon)

Compare this cost to the cost of a gallon of milk at your local grocery store.

QUARTS TO GALLONS

Some packages of powdered milk will indicate how many quarts of milk the package will make. In this case, divide the cost of the package by the number of quarts to get the cost per quart.

Cost of the package of powdered milk / number of quarts per package = cost per quart

Multiply the cost per quart x 4 to get the cost per gallon. (There are 4 quarts in a gallon)

Compare this cost to the cost of a gallon of regular mlk from your local grocery store.

 


So it seems that the real lesson here is that just because something was a cost saving in the past does not mean that it will always be the least expensive choice. It pays to do the math to be sure that you really are saving money. Lesson learned!

That's The Fat Dollar way.

 

 

 

 

 

 

 

Article by Patti Tokar Canton

© 2011-2017 All Rights Reserved. Do Not Duplicate Without Permission


 

 


RECOMMENDED BOOK



Your Money or Your Life  by Joe Dominguez and Vickie Robin


9 Steps to Transforming Your Relationship With Money and Achieving Financial Independence.

Are you working to make a living or working to make a life? Change the way you treat money and think about money.   Revolutionary, inspiring and empowering nine-step program for transforming your relationship with money and achieving financial independence. This book is a classic and has changed many lives and Amazon readers give it a 4+ star rating (out of 5)!




Tightwad GazetteTHE COMPLETE TIGHTWAD GAZETTE by Amy Dacyczyn  

....This is one of my favorite books.

Although a little quirky sometimes, and sometimes a little extreme, this book has many great ideas for spending less on low priority stuff so you'll have more money to spend on high priority stuff (like college, or a house!) The author, Amy Dacyczyn, lived her dream of having a large farm house and many happy kids all while working from home and learning how to be creative and frugal. Amy's background in graphic design makes her approach to saving money simply delightful. The best part for me was the wonderful tone of family love that weaves throughout the book.  Very creative and fun book and VERY THICK! You will definitely get your money's worth in simple living tips and money saving tips with this book.


 


 



 

Books are offered in association with Amazon

The Fat Dollar Ideas

In the Kitchen - grocery shopping, cooking, planning ... get some Fat Dollar Ideas

Vitamins and Fruit Juice - save $63.87 a year and 20,440 calories

Use Those Stale Marshmallows

Recipes for Stale Marshmallows

In the Home - tips and ideas to save money in your home

Make Your Own Shampoo and Rinse - Herbal or Plain

Save Money on Anti-Aging and Skin Care Creams

Stop Comparing and Just Enjoy Your Life

Inexpensive Gift Ideas

Self-Employment - The Fat Dollar will give you support and ideas to increase your income and still let you live a joyful life

Manage Your Money - Tips for managing your Fat Dollars

How to Stop Impulsive Spending

Save Money on Gas - Increase Your Mileage Up to 26%

Let Uncle Sam Help Finance Your Retirement Plan

Bartering Online or Offline - To fatten up your dollars

Fat Dollar recommends Simply Free Stuff site - Free samples and products

Books to help you save money and regain control of your Fat Dollars