Fat Dollar Home
Fat Dollar Blog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Nose Dab
Is Toilet Paper Cheaper to Use Than Facial Tissue?Facial Tissue

The question of the day is: When you need to dab your nose, does it really save money to grab a few squares of toilet paper instead of one whole sheet of facial tissue?

Sometimes there is a real reason to grab a couple of squares of toilet tissue instead of facial tissue - like a genuine sniffle emergency or because you don't want to walk all .. the ..way .. to the .. next... room to get a facial tissue. (That's called being lazy.) But sometimes there is a choice and it just seems logical that grabbing two squares of toilet tissue instead of one whole facial tissue would be the frugal thing to do.

And like so many things where cost is involved, I wondered, does this really save money? I decided to do the math.

Advance Warning: The potential savings here will probably not fund your child's college savings plan.

First I had to get some costs. Our local Harding's store flyer has Angel Soft Bath Tissue advertised - a package of 4 double rolls - for $1.00. The same flyer also has Spartan brand Facial Tissue on sale - 1 box for $1.00. **

Toilet TissueOk. First the toilet tissue - Angel Soft Double Rolls have 300 squares (sheets) per roll. So 4 rolls would have 1200 squares. At 1200 squares for $1.00, that makes one square cost $.00083. Using two squares to dab your nose would cost $.0017, or about 1/6th of a penny.

Now for the facial tissue. The Spartan Facial Tissue has 160 sheets (tissues) per box. (ohhhhh... I can already tell we've got a cost savings brewing). At $1.00 for 160 sheets, that makes each tissue cost $.00625, or about 5/8th of a penny each.

Therefore, one facial tissue costs $.0046 more than two squares of toilet tissue.

In other words, using two squares of toilet tissue instead of one facial tissue will save almost 1/2 of a penny every time.

So. If I choose 2 squares of toilet tissue over 1 facial tissue every day for a year, I will save a total of $1.66 at the end of the year. Hmmm.

I was hoping for a little more savings.

On the bright side, that would come close to buying two sale packages of Angel Soft Bath tissue, or Spartan brand Facial Tissue, so it would be like getting them free. I'd have to throw in $.34 to get two, though, since two packages on sale cost $2.00 and I've only saved $1.66.

Still, now we know that we can justify being too lazy to walk to the other room for a facial tissue when we just want to dab something. Like a nose. Or a tear. It really does save a bit of money.

However, if we use 7 sheets of Angel Soft toilet tissue, it will cost about the same as 1 sheet of Spartan Facial tissue.

On the same note in an upper scale, using 3 sheets of Charmin Ultra Soft toilet tissue costs about the same as 1 sheet of Puffs Facial tissue.

Laziness doesn't always pay, it seems.

On another bright side, the toilet tissue is designed to be much more degradable than facial tissue. So substituting a couple of squares of toilet tissue for the facial tissue is theoretically easier on the landfills and therefore the earth.

So there. A cost savings and a green earth savings, too. Now that's The Fat Dollar way.

** Price as of 7-14-12

For more details and pricing information, read The Fat Dollar Bog Post The Great Toilet Tissue vs Facial Tissue Cost Savings Calculation

 

 

 

 

 

 

Article by Patti Tokar

 

 

 
 

The Fat Dollar Ideas

In the Kitchen - grocery shopping, cooking, planning ... get some Fat Dollar Ideas

Freezing Milk

Vitamins and Fruit Juice - save $63.87 a year and 20,440 calories

Use Those Stale Marshmallows

Recipes for Stale Marshmallows

How to Re-Crisp Stale Ready-to-Eat Cereal

Save Money on Food with Inexpensive Clothespins

In the Home - tips and ideas to save money in your home

Make Your Own Shampoo and Rinse - Herbal or Plain

Microwave Muffins - Worth the Energy Savings? - the experiment and the recipe

The Washing Soda Experiment - Can You Make Washing Soda from Baking Soda?

My Failed pH Test: Making Washing Soda - The Unexpected Find

Save Money on Anti-Aging and Skin Care Creams

Stop Comparing and Just Enjoy Your Life

Inexpensive Gift Ideas

More Low Cost Gift Ideas for High Impact

Self-Employment - The Fat Dollar will give you support and ideas to increase your income and still let you live a joyful life

Manage Your Money - Tips for managing your Fat Dollars

How to Stop Impulsive Spending

Save Money on Gas - Increase Your Mileage Up to 26%

Find Your Car's Expected Miles Per Gallon to Save

Let Uncle Sam Help Finance Your Retirement Plan

Tips For Lowering Income Taxes

Bartering Online or Offline - To fatten up your dollars

Fat Dollar recommends Simply Free Stuff site - Free samples and products

Books to help you save money and regain control of your Fat Dollars

Save Grocery Money Books - free bonus cookbook with purchase